اسید سولفوریک

اسید سولفوریک، اسیدی معدنی، مایعی رقیق و بی‌رنگ با فرمول شیمیایی H2SO4 است که با هر درصدی در آب حل شده، دارای نقطه جوش بالایی بوده و جزو مواد با خورندگی بالا محسوب می‌شود. عمده کاربرد این اسید در تولید کودهای شیمیایی است. از دیگر کاربردهای آن می‌توان صنایع شیمیایی نظیر تولید شوینده‌ها، رزین‌ها، تولید مواد دارویی، کاتالیزورهای پتروشیمی، حشره کش‌ها، ضدیخ، تولید آلومینیوم، کاغذسازی، تصفیه آب، تولید رنگدانه‌ها و جوهرها را نام برد.

 

این اسید را در آزمایشگاه از واکنش گوگرد با پراکساید هیدروژن می‌توان بدست آورد، تولید این اسید به صورت صنعتی با دو روش شیمیایی صورت می‌گیرد. روش مرطوب (WSA wet) و روش مجاورت یا تماسی (DCDA)، در روش مجاورت گوگرد در مجاورت اکسیژن قرار می‌گیرد و گوگرد دی‌اکسید تولید می‌شود، در ادامه در اثر واکنش‌های شیمیایی گوگرد دی‌اکسید تبدیل به گوگرد تری‌اکسید شده و از واکنش گوگرد تری اکسید با آب، اسید سولفوریک تولید می‌شود.

 

از طرفی دی‌اکسید گوگرد محصول جانبی در اکثر فرآیندهای تولید مس و برخی فلزات محسوب می‌شود، این دی‌اکسید تبدیل به اسید سولفوریک می‌شود. بنابراین واحدهای ذوب این فلزات مواجه با حجم بالایی اسید سولفوریک به عنوان محصول جانبی هستند.

 

بر اساس گزارشات ارائه شده توسط  موسسه بین‌المللی CRU میزان تقاضای جهانی این اسید در سال 2014، 253 میلیون تن بوده که در سال 2015 به 261 تن رسیده است، حدود 50 درصد از این تقاضا به‌منظور تولید اسیدفسفریک بوده است. تولید کودهای آمونیوم سولفات‌ و سوپرفسفات و تولید مس، نیکل، اورانیوم و سایر صنایع در جایگاه بعدی مصرف این اسید قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود، میزان تقاضای این اسید در سال 2020 به 294 میلیون تن برسد.

 

حدود 60 درصد تولید این اسید از گوگرد و 30 درصد آن از واحدهای ذوب مس بوده است، مابقی تولید از طریق پریت و سایر منابع حاصل شده است.

 

تولیدکنندگان این اسید در ایران پتروشیمی رازی با ظرفیت تولید سالانه 600 هزار تن، واحدهای خصوصی که گوگرد را از پتروشیمی‌ها خریداری کرده و اسید تولید می‌کنند با  مجموع ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن اسید، صنایع دفاع با ظرفیت تولید سالانه 50 هزار تن در سال و واحدهای ذوب مس کشور هستند. ظرفیت تولید اسید سولفوریک واحدهای ذوب مس برابر 100 هزار تن بوده است.

 
 

صنايع مخاطب

خدمات شرکت فلزات و مواد تمامی حوزه های کاری مرتبط با صنایع معدنی و فلزی، مواد اولیه و کمکی و صنایع وابسته را شامل می شود.

ماهنامه اخبار فلزات

ماهنامه اخبار فلزات به منظور پوشش اخبار و تحولات بازار فلزات منتشر می شود.

آدرس: تهران، خیایان شریعتی، بالاتر از تقاطع سمیه، پلاک 114، واحد 11

تلفن: 5-77653844 21 98+

فکس: 77653707 21 98+

پست الکترونیک: info@amc-co.ir

2017 © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فلزات و مواد است