خدمات مدیریت طرح‌های سرمایه‌گذاری

 

مطالعات و ارزیابی‌های کارشناسی شده و دقیق و کاهش زمان فعالیت‌های مقدماتی و قبل از بهره‌برداری یک پروژه، علاوه بر کاهش هزینه‌ها، به دلیل تسریع در به بهره‌برداری رسیدن پروژه، تقش بسزایی در موفقیت پروژه خواهد داشت.

هرگونه ایده سرمایه‌گذری تا رسیدن به مرحله اجرا شامل مراحل متعدد و اقدامات گوناگونی است. این مراحل شامل کلیه مطالعات مقدماتی و تکمیلی اقتصادی، مالی، بازار، تکنولوژی، مکانیابی و محیط زیستی، طراحی مهندسی مفهومی، پایه و تفصیلی مذاکره با سرمایه‌گذاران، تامین‌کنندگان مالی، تامین‌کنندگان تکنولوژی و ماشین‌آلات، مناطق آزاد و ویژه و یا شهرک‌های صنعتی، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی و غیره به منظوراخذ مجوزهای لازم و ... است. کلیه مراحل نیازمند اقدامات اجرایی است که از آن جمله می‌توان به انجام یا ارجاع فعالیت‌ها اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ توسط شرکت‌های بزرگ دولتی و یا خصوصی انجام می‌پذیرد که رده‌های مختلف مدیریتی آن‌ها و روندهای جاری در برخی موارد سبب کاهش شدید دقت انجام مطالعات و کندی انجام امور می‌شود. برون سپاری امور و دریافت خدمات مدیریتی از مجموعه‌های مجرب و صرفا انجام نظارت توسط کارفرما یکی از راه‌حل‌های مناسب جهت بهبود انجام امور مربوطه مدیریت طرح خواهد بود. شرکت فلزات و مواد با تکیه بر دانش و سابقه خود مجموعه خدمات مدیریتی طرح‌های سرمایه‌گذاری را تا مرحله اجرا به شرح ذیل ارائه می‌کند:

 

انجام مطالعات بنیادی

مطلعات بنیادی عمومی به شرح ذیل است:

- ارزیابی اولیه بر اساس محیط کسب و کار و صنعت مربوطه و تهیه گزارش هدف‌گذاری (Scoping report)

- تهیه گزارش فنی و اقتصادی مقدماتی (Prefeasibility study)

- تهیه گزارش بررسی فنی و اقتصادی بر مبنای طراحی مفهمومی (Feasibility study)

- تهیه گزارش امکانسنجی فنی و اقتصادی بر اساس طراحی مهندسی (Detailed feasibility study)

- تهیه طرح کسب و کار (Business plan)

- تهیه مدل اجرای پروژه (Project contract arrangement)

- مطالعات انتخاب روش تامین مالی پروژه (Project financing report)

 

ارجاع فعاليت‌ها و كارهاي قبل از بهره‌برداری و نظارت بر آن‌ها

ارجاع فعالیت‌ها به افراد ثالث (مشاورین و پیمانکاران) نیازمند بررسی، انتخاب مشاور یا پیمانکار، عقد قرارداد، نظارت و تحویل گرفتن موقت و نهایی کارهای انجام شده است. برای انجام مواردی مانند تهیه گزارش بررسی فنی و اقتصادی (مقدماتی، نهایی و بانک پذیر) و طرح کسب و کار، طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی، تهیه گزارش و اخذ مجوز محیط زیست و... عقد قرارداد با مشاورین مربوطه ضروری است.  نوع پیمانکار اصلی پروژه به مدل نحوه اجرای پروژه بستگی دارد که در مطالعات انتخاب روش اجرا و روش تامین مالی طرح  مشخص می‌شود. برای انتخاب مشاورین و پیمانکاران، اقداماتی نظیر انتخاب نوع مناقصه (محدود یا غیرمحدود)، تهیه اسناد مربوطه (اسناد پیش ارزیابی و اسناد مناقصه)، برگزاری مناقصه (فراخوان شرکت‌ها، دریافت اسناد و بازگشایی)، ارزیابی و عقد قرارداد باید انجام شود. پس از شروع خدمات نظارت بر حسن انجام کار  مشاورین و پیمانکاران نیز امری ضروری است.

- تهیه اسناد مناقصه جهت انتخاب مشاورین، سازندگان ماشین‌آلات و تجهیزات و پیمانکاران بر اساس آیین‌نامه معاملات کارفرما (Tender documents)

- انجام کلیه امور انتخاب مشاورين، سازندگان و پیمانکاران در هر مرحله از کار بر طبق اسناد مناقصه برگزار شده و آئین نامه معاملات کارفرما (Tendering)

- بررسی و ارزیابی درخواستها، پیشنهادات، مطالعات و گزارشات مشاوربن، سازندگان و پیمانکاران، سازمان ها و سایر اشخاصی که به نحوی در اجرای پروژه مشارکت خواهند داشت

- نظارت بر کار مشاوران و پیمانکاران،شامل مطالعات دفتری و بازدیدها

- راهنمائی و نظارت جهت انجام بهینه مطالعات و اجراء پروژه در هر مرحله

 

امور سرمایه‌گذاران و نهایی‌سازی ساختار سهامداران

در صورتی که متقاضی برای تامین آورده سهامداران (Equity) نیاز داشته باشد که با افراد و شرکت‌های دیگری مشارکت کند و یا اینکه تمایل داشته باشد طرح را به صورت مشارکتی سرمایه‌گذاری کند، ضروری خواهد بود که طرح به سرمایه‌گذاران ارائه شده و پس از تکمیل تمامی آورده، مشارکت شکل بگیرد. پس از تکمیل مطالعات بنیادی و تصويب نهايي پروژه در سازمان سرمایه‌گذار و یا توسعه‌دهنده اصلی، در راستای جذب سرمایه‌گذار، خدمات ذیل قابل ارائه خواهد بود:

- تهیه و یا دریافت فهرست سرمایه‌گذاران بالقوه با راهنمایی کارفرما (Potential investor list)

- ارائه پروژه به سرمایه‌گذاران و پاسخ سوالات أن‌ها (Investor review)

- انجام مذاکرات نهایی به همراه کافرما و امضای صورتجلسه نهایی (Equity partner resolution)

- نهايي سازی ساختار سهامداران، نوع شرکت و نحوه اداره شرکت (Shareholder structure)

- تهیه پیش نویس قرارداد سهامداران و نهایی سازی آن (Shareholder agreement)

 

تامین مالی طرح

از دیگر اقدامات اساسی قبل از اجرا تامین مالی طرح است. نحوه تامین مالی باید مصوب شده باشد. بر اساس طرح مصوب نسبت به تامین مالی از طریق بانک‌ها، بورس و یا سایر روش‌ها می‌توان اقدام کرد.‌ برای تامین مالی بر اساس طرح مصوب تامین مالی، خدمات کلی ذیل قابل ارئه خواهد بود:

- ارائه پروژه به تامین کننده مالی و پاسخ سوالات أن‌ها (Lender review)

- دریافت پیشنهاد اولیه از موسسه مالی (Term sheet)

- مذاکره درونی و بیرونی برای انتخاب موسسه مالی و نهایی سازی قرارداد (Financing Agreement)

 
 

صنايع مخاطب

خدمات شرکت فلزات و مواد تمامی حوزه های کاری مرتبط با صنایع معدنی و فلزی، مواد اولیه و کمکی و صنایع وابسته را شامل می شود.

ماهنامه اخبار فلزات

ماهنامه اخبار فلزات به منظور پوشش اخبار و تحولات بازار فلزات منتشر می شود.

آدرس: تهران، خیایان شریعتی، بالاتر از تقاطع سمیه، پلاک 114، واحد 11

تلفن: 5-77653844 21 98+

فکس: 77653707 21 98+

پست الکترونیک: info@amc-co.ir

2017 © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فلزات و مواد است