آهن و فولاد

 

آهن خالص به رنگ سفید تا نقره ای و بسیار نرم است، به راحتی شکل داده می شود و به دلیل تمایل بسیار زیاد آهن برای واکنش با اکسیژن، به ندرت از آن به طور مستقیم استفاده می شود. یکی از مهمترین معایب آهن به عنوان مهمترین ماده مورد نیاز برای ساخت و ساز، اکسیده شدن آن درمجاورت رطوبت است. همچنین آهن در صورت حضور عناصری مانند کربن، گوگرد، سیلیکن و هالوژن ها، واکنش پذیری زیادی از خود نشان می دهد.

معمول‌ترین حالت‌های اکسیداسیون عنصر آهن، به صورت آهن 3 (Fe+3) و آهن 2 (Fe+2) است:

- از جمله مصارف متداول برای آهن2 ظرفیتی می توان به اکسید آهن (رنگ دانه های شیمیایی)، شربت آهن (مصارف دارویی) و سولفات آهن (رنگرزی) اشاره کرد.

- از موارد مصرف آهن 3 ظرفیتی به صورت  Fe2O3است که معمولاً از آن در محصولات مغناطیسی مانند نوار کاست و هارد دیسک ها استفاده می شود.

 

به دلیل نرم بودن آهن خالص، از آهن به شکل آلیاژی استفاده می شود. آلیاژهای آهن عموماً ترکیبی از آهن خالص و کربن هستند که درصد کربن موجود در آلیاژ، خصوصیات آن را تعیین می کند. فولاد دارای 2درصد کربن است درحالی که میزان کربن در آلیاژهای مختلف از 2 تا 4درصد متغیر است. ایجاد تغییر کوچکی در درصد مواد تشکیل دهنده آلیاژ، باعث تغییرات زیادی در خصوصیات آن می شود. لذا تنوع آلیاژ های آهنی بسیار زیاد است. از جمله آلیاژهای آهن می توان به آهن شکل یافته (Pig Iron)، آهن کار شده (wrought iron)، چدن (Cast Iron) و فولاد (Steel) اشاره کرد.

 

فولاد

فولاد یکی از آلیاژ های متداول آهن است که دارای درصد کربن کمتری نسبت به سایر آلیاژ ها است همچنین به منظور بهبود خصوصیات این آلیاژ، مواد دیگری به آن افزوده می شود. باید به این نکته اشاره کرد که درحال حاضر هزاران نوع فولاد تولید می شود که بنا بر شرایط محیطی و عملیاتی مورد استفاده، تولید می شوند. به طور کلی همه محصولات فولادی در چهار دسته اصلی قرار می گیرند: فولاد کربنی، فولاد آلیاژی، فولاد ابزار، فولاد ضد زنگ.

 

مهمترین تولید کنندگان فولاد در دنیا کشور های چین، ژاپن، هند و آمریکا هستند. در این بین، کشور چین با تولید 809 میلیون تن فولاد در سال 2015، عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد جهان را به خود اختصاص داده است که حدود نیمی از تولید فولاد جهان را شامل می شود.

 

تولید فولاد خام ایران در سال 2015، 16 میلیون تن اعلام شده است. در صورتی که ظرفیت فعلی تولید فولاد ایران به حدود 24 میلیون تن در سال می رسد. وضعیت نچندان مناسب بازارهای جهانی و همچنین عدم توازن در زنجیره فولاد از مهم ترین عوامل عدم دستیابی به تولید فولاد با ظرفیت کامل به شمار می آیند. با این وجود براساس چشم انداز 20 ساله، ظرفیت تولید فولاد ایران در سال 1404 باید به 55 میلیون تن در سال برسد.

 
 

صنايع مخاطب

خدمات شرکت فلزات و مواد تمامی حوزه های کاری مرتبط با صنایع معدنی و فلزی، مواد اولیه و کمکی و صنایع وابسته را شامل می شود.

ماهنامه اخبار فلزات

ماهنامه اخبار فلزات به منظور پوشش اخبار و تحولات بازار فلزات منتشر می شود.

آدرس: تهران، خیایان شریعتی، بالاتر از تقاطع سمیه، پلاک 114، واحد 11

تلفن: 5-77653844 21 98+

فکس: 77653707 21 98+

پست الکترونیک: info@amc-co.ir

2017 © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فلزات و مواد است