مواد شیمیایی مورد استفاده در معادن

 

مواد شیمیایی در صنعت معدن‌کاری، نقشی مهم و اساسی در بازدهی و بهره‌وری فرآوری مواد معدنی ایفا می‌کنند. تقریباً سالانه حدود 2 میلیارد تن از کانسنگ توسط فرآیند فلوتاسیون فرآوری می‌شود. این میزان فرآوری، مصرف بالای مواد شیمیایی مورد استفاده در فلوتاسیون (کلکتور، کف‌ساز، لخته‌کننده و اصلاح‌کننده‌ها) را نشان می‌دهد. در کل مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت معدن‌کاری را می‌توان در گروه‌های زیر قرار داد:

 

-  مواد ناریه: موادی که قابلیت انفجار دارند. به منظور کاهش اندازه‌ی ذرات در معادن انجام می‌شود تا امکان برداشت و نقل کانسنگ‌ها فراهم شود.

- لخته‌کننده‌ها: مواد که سبب آگلومره شدن مواد ریز جامد معلق در مایعات می‌شوند تا عمل جدایش بهتر و راحت‌تر انجام شود (مثل پلی‌اکریل‌آمید).

- کلکتورها: موادی که روی سطح کانی جذب شده و سبب آب‌گریز شدن آن می‌شوند (مثل نمک‌های آلکیل زانتات که برای کانه‌های سولفیدی به شدت استفاده می‌شوند).

- کف‌سازها: موادی هستند که از دو بخش قطبی (معمولاً گروه عاملی الکل یا گلیکول) و غیر قطبی (هیدروکربن‌های غیرقطبی) تشکیل شده و سبب پایدار شدن حباب‌های هوا در فرآیند فلوتاسیون می‌شوند (مثل متیل‌ایزوبوتیل کربینول).

- لیچ‌کننده‌ها: موادی که به طور انتخابی، ماده‌ی مورد نظر از کانسنگ را در خود حل می‌کند (مثل اسید سولفوریک برای کانه‌های اکسیدی، سیانیدها برای انحلال طلا و سود سوزآور برای تولید آلومینا)

- مواد شیمیایی مورد استفاده در استخراج حلالی: موادی آلی که برای تخلیص و جداکردن کاتیون‌های مورد نظر محلول در اسید استفاده می‌شوند (بیشتر استخراج‌کننده‌ها در صنعت تولید مس شامل گروه عاملی اکسیم هستند).

 

بازار جهانی مواد شیمیایی صنایع معدنی در دنیا، حدود 21.8 میلیارد دلار در سال 2015 تخمین زده شده است و انتظار می‌رود با نرخ متوسط سالانه‌ی 6.6% تا سال 2020 به 30.1 میلیارد دلار افزایش یابد. مواد شیمیایی مورد مطالعه در این تخمین شامل انواع کلکتورها، کف‌سازها، لخته‌کننده‌ها، مواد شیمیایی کمک‌کننده‌ی خردایش و عامل‌های استخراج حلالی می‌شوند.

 
 

صنايع مخاطب

خدمات شرکت فلزات و مواد تمامی حوزه های کاری مرتبط با صنایع معدنی و فلزی، مواد اولیه و کمکی و صنایع وابسته را شامل می شود.

ماهنامه اخبار فلزات

ماهنامه اخبار فلزات به منظور پوشش اخبار و تحولات بازار فلزات منتشر می شود.

آدرس: تهران، خیایان شریعتی، بالاتر از تقاطع سمیه، پلاک 114، واحد 11

تلفن: 5-77653844 21 98+

فکس: 77653707 21 98+

پست الکترونیک: info@amc-co.ir

2017 © کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فلزات و مواد است